Instalacja fotowoltaiczna off-grid

Instalacja fotowoltaiczna off-grid to taka, która nie ma połączenia z państwową siecią energetyczną. Pozwala na stworzenie autonomicznej infrastruktury, całkowicie niezależnej od cen energii, ale też silnie ograniczonej ze względu na źródło energii, z którego korzysta.

 

Wady i zalety instalacji off-grid

 

Instalacja fotowoltaiczna nie podpięta do sieci pozwala produkować energię elektryczną na własny użytek nawet w miejscach gdzie sieć energetyczna nie została doprowadzona. Daje całkowitą niezależność od państwowego systemu energetycznego i jest niewrażliwa na zmiany cen energii.

Niestety wymaga połączenia z akumulatorem, ponieważ uzysk energii rzadko jest dobrze dopasowany do zapotrzebowania energetycznego. Nawet wyposażona w dobre akumulatory instalacja fotowoltaiczna nie może zapewnić w polskich warunkach prądu na całoroczne zapotrzebowanie.

 

 

Po co Ci instalacja off-grid?

 

Instalacja off-grid sprawdza się wszędzie tam, gdzie potrzebujesz elektryczności, ale nie masz możliwości doprowadzenia sieci energetycznej. W mikro skali wykorzystywana jest w domkach letniskowych, z których korzysta się głównie w sezonie letnim. Nawet pojedynczy panel w instalacji off-grid pozwala podładować telefon, zagotować wodę w czajniku elektrycznym i zapewnić oświetlenie wieczorami.

W większej skali korzysta się z instalacji off grid w rolnictwie, gdzie energia elektryczna również potrzebna jest głównie w najbardziej słonecznych miesiącach. Korzystają z takich instalacji także schroniska górskie, wysunięte punkty stacji badawczych i pogodowych.

 

Instalacja fotowoltaiczna off grid połączona z wiatrakiem

 

Chcąc zapewnić sobie większą niezależność energetyczną, można połączyć instalację fotowoltaiczną i mikro elektrownię wiatrową. Rozwiązanie jest całkiem niezłe, ponieważ w naszym klimacie jeśli nie świeci słońce, to pewnie wieje. Taka instalacja off-grid ma więc znacznie większą użyteczność, od opartej wyłącznie na fotowoltaice. Oczywiście jest też droższa i w dalszym ciągu nie daje gwarancji, że prąd będzie dostępny zawsze.

 

ITDOT