Gdzie zamontować panele fotowoltaiczne

Panele fotowoltaiczne można zainstalować na dachu budynku, na gruncie, a nawet na ścianie lub odpowiednich wysięgnikach. Niewielka, przydomowa instalacja fotowoltaiczna nie stawia dużych wymagań w tym zakresie. Trzeba jednak mieć na uwadze różnice w kosztach instalacji, jej umiejscowieniu względem słońca i kąt nachylenia paneli fotowoltaicznych.

 

Optimum w polskich warunkach

 

Ponieważ Polska leży na półkuli północnej, na północ od Zwrotnika Raka, promienie słoneczne docierają do nas zawsze z południa. Dlatego panele fotowoltaiczne powinny być skierowane w kierunku południowym.

Najlepiej pochylić je pod kątem ok. 25º. W południowej Polsce kąt może być odrobinę mniejszy (pomiędzy 20º a 25º), natomiast w północnej części kraju odrobinę większy (pomiędzy 25º a 30º).

Niestety w przypadku przydomowej instalacji jesteśmy ograniczeni warunkami panującymi na działce. Dlatego pozostają nam trzy opcje:

 

Panele fotowoltaiczne na dachu

 

W Polsce najczęściej montuje się panele fotowoltaiczne właśnie na dachach domów i budynków gospodarczych. Wynika to przede wszystkim z faktu, że taka instalacja fotowoltaiczna nie zajmuje dodatkowej przestrzeni.

Ze względu na popularność tego rozwiązania, jest ono także bardzo szeroko dostępne - praktycznie każda firma oferująca montaż paneli fotowoltaicznych jest przygotowana do montażu dachowego, a zdarza się, że w ogóle nie wykonuje innych instalacji.

Największym minusem dachowych paneli fotowoltaicznych jest brak możliwości ustawienia paneli pod idealnym kątem w stosunku do powierzchni i stron świata.

Panele fotowoltaiczne na dachu są doskonałym rozwiązaniem, dla osób mających lekko pochyły dach skierowany na południe.

 

Panele fotowoltaiczne na ziemi

 

Umiejscowienie paneli fotowoltaicznych na gruncie pozwala skierować je dokładnie na południe i ustawić pod kątem, który zapewni największą wydajność.

Montaż jest prosty i niedrogi, ale nie każda firma wykonuje instalacje naziemne. Wymagają one zamocowania w gruncie oraz stelażu, który pochyli je pod odpowiednim kątem. Na sypkim gruncie może to oznaczać konieczność wykonania niewielkich fundamentów lub przynajmniej ławy betonowej co oczywiście podnosi koszt montażu.

Wadą umiejscowienia paneli fotowoltaicznych bezpośrednio na gruncie jest oczywiście zajmowane przez nie miejsce.

Panele fotowoltaiczne na gruncie najlepiej montować gdy ma się dostępną dużą przestrzeń, zwłaszcza gdy jest ona pochylona w kierunku południowym.

 

Panele fotowoltaiczne na stelażu

 

Odpowiedni stelaż pozwala podnieść panele na odpowiednia wysokość lub ustawić je względem słońca. Stelażowe instalacje fotowoltaiczne są stosowane np. do częściowego zacienienia upraw (żeby nie wysychały). W przypadku przydomowych instalacji fotowoltaicznych, warto zastosować stelaże w sytuacji gdy teren jest silnie zacieniony, a podniesienie paneli pomoże uporać się z tym problemem W większości pozostałych wypadków będzie to związane z nadmiernymi kosztami.

Dzięki stelażom można montować panele w nietypowych miejscach, np. na ogrodzeniach.

ITDOT